266px StFrancis part

Niech cię Pan błogosławi i strzeże.

Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie swoje oblicze
i niech cię obdarzy pokojem.
Podczas kilkudniowej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zaplanowano 13 czerwca 2019 r. spotkanie z Polonią w Houston w stanie Texas. W Houston mieszka wielu Polaków. Pierwsza duża fala polskiej imigracji do Teksasu przypłynęła w 1854 roku, gdy o. Leopold Moczygemba (franciszkanin) sprowadził z Płużnicy na Śląsku około 150 osob, którzy założyli pierwsza kolonie zorganizowana w USA przez Polaków, i nazwali ją Panna Maria.
Przez kolejne dziesięciolecia napływały nowe grupy Polaków szukających lepszego życia, a nierzadko schronienia.
W 2001 roku wybudowano w Houston kościół Matki Bożej Częstochowskiej, gromadzący dziś polskich parafian wyznania rzymskokatolickiego. Obok kościoła mieści się Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika, do której uczęszczają dzieci ucząc się języka polskiego, literatury polskiej, historii.
Spotkanie z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą miało miejsce właśnie w tej parafii. Parę Prezydencką powitał Konsul Generalny RP Pan Robert Rusiecki, który krótko zaprezentował dzieje Polaków na ziemi teksańskiej. Pan Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Św. Jana Pawła II i zatrzymał się na krótką modlitwę w kościele.
“Polskość tętni tutaj, to jest jedno z największych w Stanach Zjednoczonych skupisk Polaków. Ponad 200 tysięcy ludzi, którzy przyznają się do polskości, że są Polakami lub że mają polskie korzenie”- mówił. Prezydent dziękował jednocześnie zgromadzonym za to, że "pamiętają o swojej ojczyźnie, choć niektórzy w Polsce się nie urodzili. Za tę właśnie pamięć i za to trwanie przy Polsce i przy polskości, bardzo często przez ponad 100 lat, chciałem państwu podziękować. Waszym rodzinom, waszym bliskim, waszym przodkom, za to, że tą polskość przechowali. Dziękuję za to dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej ‘’- dodał.
„ Bardzo serdecznie dziękuję Ekscelencji Księdzu Biskupowi, bardzo serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi, bardzo serdecznie dziękuję naszym Siostrom, naszym Księżom za opiekę duszpasterską nad naszą polską wspólnotą tutaj, w Stanach Zjednoczonych, i wszędzie na świecie, gdziekolwiek jest.”
Pan Prezydent odznaczył między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Księdza Biskupa Johna Yante. Ks. Biskup będąc potomkiem Polaków wspierał i nadal mimo choroby aktywnie uczestniczy w spotkaniach Polaków i budowaniu Polish Haritage Center w Panna Maria, który ma być miejscem upamiętniającym losy Polaków przybyłych głównie ze Śląska na te ziemie. W gronie odznaczonych osób Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej znalazł się również obecny Ks. Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Houston - Waldemar Matusiak, Chrystusowiec, Po odznaczeniach Para Prezydencka obejrzała występy działających tu polskich zespołów ludowych zrzeszających zarówno starszych, jak i młodszych.
Na koniec spotkania każdy mógł podejść do Pary Prezydenckiej i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Cieszymy się, ze miałyśmy okazje uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu reprezentując nasze wspólnoty pracujące w Teksasie prawie od pięćdziesięciu lat.

wp 3
wwp

wp 2
wp 4
wp 1
wp 12

wp 5
wp 6
wp 10